Assembly on Monday 12 February was dedicated to acknowledging the Class of 2017

AwardRecipient
Subject Prize for Geography
Eve Alexiadis
Subject Prize for Visual Communication Design
Hayley Cottrell
Subject Prize for Japanese
Subject Prize for Theatre Studies
Ingrid Crossing
Subject Prize for Global Politics (shared)
Jessica Devlin
Subject Prize for Health and Human Development
Charlotte Fortey
The Yvonne Taylor Award for Literature
This award is presented in honour of a former Vice-Principal and long-serving member of staff (1960- 1992) who encouraged a love of literature in her students. She was vice-principal for 15 of those years: 1977-1992
Alexandra
(Alecka) Garrett

The Winifred Pillars Memorial Award for Music Performance

Miss Winifred Pillars was a long-serving member of staff at St Catherine’s, having taught piano at the School for over 40 years from 1920 to 1962.

Lucy Glover
Subject Prize for Accounting
Isabel Gray
Subject Prize for Mathematical Methods
The Flora Templeton Award for English

Miss Flora Templeton, together with Miss Ruth Langley, was Co-Principal of St Catherine’s from the time the School moved to Melbourne from Castlemaine in 1920 until 1930.

Lydia He
Subject Prize for Global Politics (shared)
Sophie Karunaratne
Subject Prize for Business Management
Isabella King
Subject Prize for Mathematical Methods and
Subject Prize for Chemistry
Lily (Ruyan) Li
Subject Prize for English as an Additional Language  (shared)
Lisa (Yizhen) Li
Subject Prize for Studio Arts
Bridget Lieberman
Subject Prize for Biology
Lucy Porter
Subject Prize for Further Mathematics
Alice Renn

The Sue Pizzey Memorial Award for Physical Education.

Sue Pizzey was a long-standing Physical Education teacher at St Catherine’s School, with a passion for Physical Education and Sport.

Elsa Robertson
Subject Prize for Studio Arts
Angela Sexton
Subject Prize for Media
Zara Seyfort
Subject Prize for French
Georgie Sitch
Subject Prize for Economics
Chloe Stuart
Subject Prize for Chinese Second Language
Esther Teow
Subject Prize for Philosophy
Subject Prize for English
Chloe Thompson

The Edna Holmes Subject Award for Science – Psychology

This Prize is named after Edna Holmes Headmistress from 1933 to 1945.

Maria
(Rue Shu) Wu
Subject Prize for Chinese Second Language Advanced
Maggie (Fuming) Yang
Proxime Accessit to the Dux
Subject Prize for Mathematical Methods
The Flora Templeton Award for English
Lydia He

2017 St Catherine’s School Dux

Subject Prize for English as an Additional Language
Subject Prize for Physics
The Nancy Milne Memorial Award for Mathematics – Specialist Mathematics.

The Nancy Milne is awarded as the subject prize for Specialist Mathematics in memory of a teacher at the School from 1957 to 1967.

Zoe (Zeyi) Yu